<< СПИСОК СТАТТЕЙ

ЗВІТ про науково-дослідну роботу Клінічна апробація лікування клімактеричних розладів у жінок за допомогою фітоконцентрату Фемінал

1. ВСТУП. ОБГРУНТУВАННЯ ДАННОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

Вступаючи в клімактеричний період на межі свого 40-ліття жінки, як правило, перебувають у розквіті творчих сил, мають найбільшу відповідальність за психологічний мікроклімат у родині. Але ускладнення, які часто виникають у цьому періоді, погіршують загальний стан здоров’я жінки, производять до моральної пригніченості, зниження працездатності, тощо. Так, згідно з даними багатьох авторів, частота виникнення постменопаузальних психоемоційних та вегето-судинних зрушень коливається від 30-90%.

    Забезпечення охорони здоров’я працюючих жінок упродовж багатьох років залишається однією з найважливіших проблем медицини. Все вищезазначене зумовлює доцільність подальшого вивчення особливостей перебігу клімактеричного періоду у жінок, а також, розробки патогенетично обгрунтованих методів лікування розладів, які виникають у цей період.

   Симптоматика порушень в клімактерічному періоді вельми вариабельна і включає як ранні вегетативні симптоми (приливи, дратливість, тощо), так і пізні (порушення діяльності серцево-судинної системи, остеопороз, проблеми зі шкірою і таке інше). Але найбільш значні зміни відбуваються в урогенітальному тракті. Сухість піхви, свербіння, диспаревнія, рецидиви інфекції піхви (бактеріальний вагіноз,атрофічний сенільний кольпіт), хронічний цистит, цисталгія, помірно виражене нетримання сечі, тощо, є прямим наслідком атрофічних змін слизової оболонки сечостатевого тракту через дефіцит естрогенів.

   Гормональна перебудова, якою супроводжується цей період, призводить до цілого ряду змін не лише в центральних органах і системах, але й, практично, у всіх жінок, в системі місцевого імунітету та мікробіоценозу піхви.

   До цього часу більшість авторів вважала доцільнішим місцеве застосування естрогенів при урогенітальній патології (УГП), що можливо, є виправданим для жінок 65-70 років, але не доцільне для хворих молодшого віку, які до того ж мають інші клімактеричні порушення (клімактерічний синдром, остеопороз).

   Більшість вчених та клініцистів радять починати терапію клімактерічного синдрому застосовуючи немедикамендозні засоби (фізичні вправи, загальний масаж, раціональне харчування, водяні процедури, бальнеотерапія, фізіотерапія, тощо). Якщо стан хворої потребує також і медикаментозної терапії, то використують препарати, які можуть нормалізувати функцію центральної та вегетативної нервової системи, лише при відсутності позитивних результатів призначають патогенитично обґрунтовану гармонотерапію.

  Ми спробували використати фітопрепарат Фемінал для лікування хворих з клімактерічним синдромом.

Фемінал – це фітозасіб, який складається з багатьох інгредієнтів, кожен з них має окрему дію на жіночий організм (особливо в клімактерічному періоді) – на різні симптоми соматичного і психічного характеру, позитивно впливає на вазомоторні та нервові порушення, знімає відчуття стиснення у грудях, непокою, допомагає при неспанні, регулює спільні функції гормонів гіпофізу, кори надниркових залоз та статевих органів. Особливо ефективно він діє у випадках тахікардії, приливах жару, головному болю (типу мігрені). Таким чином, Фемінал – це лікарський засіб, який здатний лікувати багатокомпонентні порушення клімактерічного періоду.

  Наш вибір щодо застосування Феміналу для лікування клімактерічного синдрому зумовлено ще й тим, що його мож:на призначати також хворим, які мають протипоказання до прийому гормональних засобів (захворювання печінки, цукровий діабет, тромбофлібіт, гіпертонія, тощо).

2. МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ

Фемінал ми призначали за інструкцією по 20-25 крапель два рази на день на протязі трьох тижнів. Під час прийому засобу хворі були під диспансерним спостереженням. Обстеження проводили кожного місяця, якщо виникала необхідність, частіше.

   Засіб отримували 30 жінок віком від 45 до 55 років ( 45-50 років – 12 жінок, 51-55 років – 18 жінок). Менструальний цикл був регулярним у 18 жінок, у 4 – спостерігалися нерегулярні кров’яні виділення з інтервалом 3-5 місяців і у 8 – менструації були відсутні упродовж року. Всі обстежені мали нейровегетативні порушення (приливу жару, пітливість, головний біль), психоемоційні розлади (дратливість, депресія, неспання, плаксивість) різної інтенсивності. Тяжкість климактерічних порушень визначали за допомогою індексу Куппермана.

   Всім хворим проводили УЗД статевих органів,обстеження молочних залоз, радіоімунологічне визначення гормонів гіпофізу (ПРЛ, ЛГ, ФСГ), яєчників (Е), клінічне та біохімічне дослідження крові,  кольпоскопію,  цитологічне дослідження мазків шийки матки, кольпоцітологію. Бактеріологічне вивчення вмісту цервінального каналу і піхви проводили до початку лікування та після його закінчення.

 3. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ

Величина індексу Куппермана до лікування у 13 хворих складала 16-20; у 12 жінок – 21-36; у 5 жінок – понад 35. За допомогою ехонографії статевих органів у 5 жінок визначено фіброматозні вузли розміром від 6 до 8 мм з інтерстиціальним їх розміщенням, 25 жінок мали полікістоз яєчників, 9 жінок мали з лукові процеси в ділянці придатків матки.

   Визначення базальної секреції гонадотропних гормонів визначило підвищений вміст ЛГ і ФСГ (р< 0,05),та нормальний рівень пролактину. Вміст естрогенів у крові був знижений. Кольпоскопічне дослідження виявило потоншення більшого чи меншого ступеня слизової оболонки піхви та вагінальної частини шийки матки у жінок до лікування. Службова оболонка була блідо-рожевого кольору, судинний малюнок – неоднорідним.

   Кольпоцитологічне дослідження показало, що лише у 4 жінок віком 39-45 років зберіглася циклічна функція яєчників, а у інших цикли мали монофазний характер. У жінок зі збереженою циклічною функцією яєчників в пременопаузі атрофічних змін вагінального епітелію не виявлено.Слід зазначити, що цитологічні індекси свідчили про неповноцінність двофазних циклів також. Це проявлялося швидким збільшенням числа поверхневих клітин, каріопікнотичного та еозинофільного індексів на 7-й день циклу зі збереженням цього підйому до 14-го дня циклу. У другій половині циклу процеси шароутворення скручування клітин були виражені недостатньо, що свідчило про зниження дії прогестерону на вагінальний епітелій. У жінок віком 46-50 років в пременопаузі також не відзначалося атрофічних змін вагінального епітелію. В постменопаузі прояви атрофії вагінального мазка були більш суттєвими. Кольпоцитограми проліферативного характеру спостерігалися в 26,5%, атрофічного – в 73,1% випадків. Поряд з цим гормонально зумовлені зміни епітелію піхви сприяли дефіциту лактобацил і, внаслідок цього, зростанню висівання кількості ентеробактерій, коків та грибів. Безперечно, ці зміни сприяли зниженню місцевих реакцій імунітету та підвиванню чутливості до інфекції урогенеталього тракту.

   Після лікування упродовдж 3 тижнів пацієнти відзначали поліпшення самопочуття (зникли приливи, зменшилась дратливість, покращав настрій). Вагінальна флора набула І-ІІ ступеня чистоти.

   Застосування Феміналу сприяло покращанню мікроциркуляцї, трофіки всієї стінки піхви. При кольпоскопічному дослідженні слизова оболонка піхви та вагінальної частини шийки матки була блідо-рожевою, рівномірно забарвленною, вкрита багатошаровим плоским епітелієм, судинний малюнок був правильним, помірно вираженим. Менструальний цикл у 45% жінок нормалізувався. Незважаючи на проведену терапію вміст естрадіолу через 3 тижня після початку лікування практично не змінився. УЗД підтвержує зменшення фібрамотозних вузлів. Особливо слід відмітити позитивний вплив феміналу на молочні залози. У більшості жінок (10 з 14) не було виявлено ущільнення чи болю при пальпації.

ВИСНОВКИ

1. Фемінал слід вважати препаратом вибору для лікування клімактерічного синдрому перед призначенням гормонотерапії.

2. Лікування Феміналом показане тим хворим, у яких є протипоказання щодо призначення гормональних засобів.

3. Препарат є ефективним для лікування нейровегетативних та психоемоційних порушень під час клімактирічного синдрому.

4. Застосування Феміналу в пременопаузі нормалізує гормональний гомеостаз у системі гіпоталамус-гіпофіз-яєчники, що запобігає розвитку різних захворювань гормонозалежних органів.

5. Включення цього препарату до комплексного лікування урогенітальних порушень у жінок віком понад 45 ровів патогенетично обгрунтоване і сприяє успішному лікуванню УГП під час клімактерічного синдрому.

Відомості про публікацію в фахових періодичних виданнях про результати клінічних досліджень фітоконцентрату Фемінал.

1. О.П.Мощич „Новітні фітозасоби лікувально-профілактичної дії НВП „Екомед” в педіатричній та медичній практиці”. ISBN 966-7377-35-0 м. Київ-2002

2. В.С.Пилипчук, О.П.Мощич “Модульовані” лікувально-профілактичні фітозасоби, їх застосування в медичній практиці.-К.- 2001.-Медицина України.

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ

КОНТАКТИ

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ

ВІДДІЛ МАРКЕТИНГУ ТА оптових ПРОДАЖІВ
м. Київ, пр-т Правди, 80-А

** від станції метро Оболонь 102 маршруткою або автобусом
** від станції метро Нивки 26 тролейбусом або маршруткою до зупинки "Варшавський мікрорайон".
  • КОНСУЛЬТАЦІЙНО-ДІАГНОСТИЧНІ ЦЕНТРИ І ПУНКТИ ПРОДАЖУ фітоконцентратів в м.КИЄВІ
    м. Київ, пр-т Правди, 80-А
  • Київстар +38 (096) 695-04-60 (VIBER),
    Vodafone +38 (066) 477-74-36,  +38 (066) 983-12-89 
  • ofis@ekomed.com.ua
© НВО Екомед. Всі статті та будь-який вид інформації, що знаходиться на цьому сайті, крім клипартів, доступних для безкоштовного використання в комерційних проектах, належать НВО Екомед. Використання інформації в комерційних цілях, копіювання та незаконне розповсюдження заборонені. Захист авторського права поширено на всю інформацію, автором якого є безпосередньо НВО Екомед.