<< СПИСОК СТАТТЕЙ

Перспективи застосування рослинних концентратів Щизарен та Лізорм у хворих на аутоімунний тиреоїдит

Аутоімунні хвороби займають значне місце у структурі загальної захворюваності і відзначаються хронічним перебігом та важкістю лікування. Мала вивченість етіопатогенезу цієї групи захворювань не дозволяє розробити ефективні та безпечні шляхи їх профілактики і лікування [2]. Серед подібних хвороб однією з найпоширених є аутоімунний тиреоїдит ( зоб Хашимото) – хронічне запалення щитовидної залози внаслідок аутоімунних механізмів [3,4].

Аутоімунний тиреоїдит частіше вражає жінок у віці 40-50 років, але нерідко спостерігається у дітей та юнаків. Не призводячи найчастіше до таких фатальних наслідків, як системні аутоімунні хвороби (системний червоний вовчак та ін.), це захворювяння поступово порушує функцію щитовидної залози, що викликає зниження працездатності за рахунок гіпотиреозу. Характерною ознакою захворювання є високий рівень аутоантитіл до тканинних компонентів щитовидної залози AMC, АТГ та ін. разом зі зростанням рівня ТТГ. При різноманітних аутоімунних хворобах типовим засобом лікування є більш чи менш тривала терапія кортикостероїдами, побічні дії яких загальновідомі. Між тим, зараз доведено, що ці препарати пригнічують запалення, але майже не впливають на порушені імунологічні процеси, і тому повинні вважатися симптоматичними. Більш того, систематичне застосування кортикостероїдів призводить до розширення популяції аутоімунного тиреоїдиту.

Але цей висновок не є остаточним, тому що у даному дослідженні використовувались невеликі дози фітоконцентрату Лізорм – 25 крапель 1 раз на день. Між тим, призначення цього препарату у дозах 40-50 крапель 2-3 рази на день, як відомо з нашого досвіду, характеризується такою самою відсутністю побічних явищ на фоні значного посилення основного ефекту. Фітоконцентрат Щизарен створений за принципом тропності до тканини щитовидної залози, завдяки чому він сприяє нормалізації як зниженої, так і підвищеної її функції. В ряді випадків він нормалізує структуру щитовидної залози при доброякісних вогнищевих утвореннях, Щизарен поліпшує метаболізм у клітинах-тироцитах, і
тому показаний як для профілактики, так і практично при всіх хворобах щитовидної залози [1]. До його складу входять речовини з таких рослин: трава душиці, квіти глоду, квіти нагідок, кукурудзяні приймочки, плоди обліпихи, корінь кульбаби, корінь елеутерококу, кореневище перстачу.

Матеріали та методи

У дослідженні, що було виконано на базі Кременського районного територіального медичного об’єднання у 2002 р. (гол. Лікар Висоцький A.A., виконавець Костіна Г.Н.), досліджувався вплив фітоконцентрату Щизарен у групі хворих на змішаний зоб 2-3 І ступіня. Серед 20 пацієнток основної групи у 16 спостерігався еутиреоз, у 4 – гіпотиреоз; 14 хворих приймали стандартне лікування L-тироксином (50-75 мкг/добу); інші 6 від нього відмовились. Контрольна група складалась з 20 пацієнток, що приймали замісну гормональну терапію (25-75 мкг/ добу). Протягом 10 тижнів хворі основної групи, крім лікування Е-тироксином, приймали Щизарен у дозі 20 крапель на півсклянки води тричі на день за 15 хв до їди.

Отримані результати та їх обговорення. Таке лікування дало позитивну клінічну динаміку у 85% випадків (у контролі – лише в 30%) у вигляді зникнення болю у ділянці шиї та зменшенні щільності щитовидної залози при пальпації. При прийомі Щизарена як монотерапії регрес симптомів головного та супутніх захворювань був виражений краще. Серед лабораторних показників в основній групі звертає увагу помірне зниження рівня ТТГ та підвищення концентрації Т4, що свідчить про зростання гормонпродукуючої функції щитовидної залози, тоді як рівень антитиреоглобуліну (АТГ) дещо зменшувався у межах норми. У контрольній групі ці показники залишились незмінними. Крім того, покращення УЗД-картини щитовидної залози в основній групі полягало зменшення в середньому на 3 мм ( у 75% хворих) або розсмоктуванні (у 10%) вузлових утворень, і тільки у 15% пацієнтів вони залишились незмінними. В контролі об’єм вузлів під час лікування не змінювався.

Таким чином, виходячи з наведених результатів про лікування Щизареномзмішаного зоба, можна зробити припущення про корисність цього фітоконцентрату при аутоімунному тиреоїдиті. Це випливає у першу чергу з вищеописаних даних про корокцію гормонпродукуючої функції щитовидної залози та зменшення рівня аутоімунізації до її тканини. Тому застосування фітоконцентрату Щизарен у схемі терапії аутоімунного тиреоїдиту може вплинути на знижену гормональну активність щитовидної залози та прискорити відновлювальні процеси. Для ілюстрації розглянемо клінічне спостереження за хворою, яка звернулась до НВТ Екомед з такими симптомами: скарги на слабкість, сонливість, відчуття здавлення горла; УЗД щитовидної залози (16.04.2004): об’єм правої частки -17,2 куб.см, лівої частки- 15,6 куб.см., структура залози різко неоднорідна з грубим фіброзом та чередування гіпо- та гіперхогенних ділянок. Аналіз крові (19.02.2004): ТТГ – 64,9 мкМЕ/мл, Т4 вільний – 4,1 пМ/л, АМС – 1:1600. Діагноз – вперше встановлений аутоімунний тиреоїдит з гіпотиреозом. Хвора від прийому L-тироксину, призначеного ендокринологом, та почала прийом у перший місяць- фітоконцентрати Щизарен та Лізорм (у дозах по 40 крапель 2 рази на день кожного з препаратів), а з другого місяця – тільки Щизарен. Вже через місяць лікування (19.03.2004) знизився більш, ніж у 3 рази рівень ТТГ – до 20,4 мкМЕ/мл. Наступне УЗД через півтора місяця лікування (19.03.2004) знизився більш, ніж у 3 рази рівень ТТГ – до 20,4 мк МЕ/мл. Наступне УЗД через півтора місяця лікування (05.04.2004) виникло здивування лікаря, що повторно його виконував.

Регрес морфологічних проявів полягав у зменшенні явищ фіброзу та тенденцією до нормалізації розмірів (права частка – 10,8 куб. см, ліва – 15,2 куб. см). Повторний аналіз крові через 3 міс лікування (17.05.2004) виявив подальше зниження ТТГ (до 15,5 мкМЕ/мл), зменшення титру антитіл -AMC (до 1:400) та збільшення впритул до норми рівня Т4 вільного – до 6,3 пМ/л. Клінічно також відбулося покращення – збільшилась активність, зникло відчуття кома у горлі. Отже, пропонується схема лікування аутоімунного тиреоїдиту, яка включає фітоконцентрати Щизарен та Лізорм для одночасного застосування. В залежності від перебігу хвороби дози цих препаратів можуть складати по 30-50 крапель на півсклянки води 2-3 рази на день до їди з інтервалом між препаратами 15-20 хв.

Висновки

1. Препарати Щизарен та Лізорм не мають побічної дії та не викликають алергічних реакцій.

2. Таку схему можна застосовувати як разом з L-тироксином, так і у вигляді самостійної терапії.

3. У хворих з гіпофункцією щитовидної залози, які отримують замісну гормонотерапію, рекомендовано лікування з регулярним контролем лікаря з метою вчасного зни-ження дози чи відміни L-тироксину.

Література

І.Боднар П.М., Резніченко В.М., Михальчишин Г.П. Фітоконцентрати Діабетин, Джерело, Лізорм у комплексній терапії ендокринних захворювань. – «Модульовані лікувально-профілактичні фітозасоби, їх застосування в медичній практиці».- К.,2001.-С. 97-99.

2.Клиническая иммунология (руководство для врачей).- Ред. Е.И.Соколов. М.: Мед., 1998.- 272 с.

З.Пыцкий В.И. Кортикостероиды и аллергические процессы. М.:Мед, 1976.-175 с.

4.Пьщкий В.И. Новое представление о механизмах глюкокортикоидной зависимости (актовая речь). М 1990.- 40 с.

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ

КОНТАКТИ

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ

ВІДДІЛ МАРКЕТИНГУ ТА оптових ПРОДАЖІВ
м. Київ, пр-т Правди, 80-А

** від станції метро Оболонь 102 маршруткою або автобусом
** від станції метро Нивки 26 тролейбусом або маршруткою до зупинки "Варшавський мікрорайон".
  • КОНСУЛЬТАЦІЙНО-ДІАГНОСТИЧНІ ЦЕНТРИ І ПУНКТИ ПРОДАЖУ фітоконцентратів в м.КИЄВІ
    м. Київ, пр-т Правди, 80-А
  • Київстар +38 (096) 695-04-60 (VIBER),
    Vodafone +38 (066) 477-74-36,  +38 (066) 983-12-89 
  • ofis@ekomed.com.ua
© НВО Екомед. Всі статті та будь-який вид інформації, що знаходиться на цьому сайті, крім клипартів, доступних для безкоштовного використання в комерційних проектах, належать НВО Екомед. Використання інформації в комерційних цілях, копіювання та незаконне розповсюдження заборонені. Захист авторського права поширено на всю інформацію, автором якого є безпосередньо НВО Екомед.