Досвід використання Артросану у ортопедотравматологічній практиці
Проблема болі в травматології та ортопедії залишається актуальною, не дивлячись на значні досягнення в розкритті її механізмів.
Біль супроводить не тільки травми, але й усі захворювання апарата опору та руху. Вона, нерідко, стає першим симптомом гострих або хронічних уражень суглобів, кісток, м’язів, периартикулярних тканин.
Арсенал анальгезуючих засобів досить широкий і по хімічній природі, характеру і механізму фармакологічної активності їх можна розділити на дві основні групи: на наркотичні та ненаркотичні анальгетики. Наркотичні анальгетики діють на центральну нервову систему і при повторних призначеннях приводять до психічної і фізичної залежності, що не тільки обмежує їх застосування, але і протипоказано. Крім того, вони не оказують вираженої дії на чутливі нервові закінчення, місцеве застосування не ефективне.
Ненаркотичні анальгетики ефективні лише при помірних болях, в той час як при сильних болях (травма, оперативні втручання), вони виявляються неефективними. Позитивною стороною є жарознижуюча та протизапальна дія. Тому ненаркотичні анальгезуючі засоби знайшли широке застосування при лікуванні ревматичних захворювань, ревматоїдного артриту, хвороби Бехнера, артрозо-артритах, тощо. Вони ведуть до синдрому залежності. Хоча тривале їх застосування дає різні ускладнення зі сторони шлунково-кишкового тракту, нирок, виникнення гіперчутливості та алергії.
Ненаркотичні анальгезуючі препарати призначають у вигляді ін’єкцій, капсул, таблеток, свічок, електрофорезів, ультразвука, втирань та комплексів. В останні десятиріччя широко проводяться пошуки найбільш ефективних методів їх застосування і нових препаратів, які б виключали загальні та місцеві ускладнення. Одною з таких розробок рослинний препарат Арторсан, який нами на протязі року випробований на кафедрі травматології та ортопедії Національного медичного університету ім. акд. О. О. Богомольця і клініки захворюван ь суглобів Інституту травмаотології та ортопедії АМН України.
Препарат Артросан був використаний у 59 хворих, з яких 24 хворіли на ревматоїдний артрит (1-2 стадія), 11- мали дегенеративно – дистрофічне ураження колінних суглобів, 5- періартрит плечового суглоба, 11- радикуліт при остеохондрозі та деформуючому спондильозі та 6 хворих страждали хворобою Бехтерева (1- 2 стадія). Атросан використовували у розчині 1:3, який втирали в болючі області. Втирань робили 2-3 на добу. Проведені клінічні спостереження показали, що у хворих на РА ефективність втирання найбільш виражена була при хронічних та підгострих перебігах запалення у суглобах. При гострому процесі наслідки були менш ефективні та короткочасні. Таке положення обґрунтовуємо тим, що при гострому запаленні у порожнині суглоба накопичується значна кількість запальної рідини, яка підвищує внутрішньо-суглобовий тиск на запальну синовіальну оболонку з густою мережою нервових закінчень і стає додатковим активним чинником виникнення больового синдрому, що не дозволяє проводити необхідне втирання препарату.
При хронічних і підгострих стадіях втирання препарата в шкіру суглоба через 20-30 хвилин настає зменшення болю з поступовим її затуханням на протязі 3-5-7 годин. Я появою відчуття наростання болю робили повторне втирання з таким розрахунком, щоб останнє третє втирання припадало на час нічного сну.
Зменшення болю давало можливість активніше проводити лікувальні вправи для м’язів і відновлення амплітуди руху у суглобі, подовжити нічний сон, запобігати гіпотрофії м’язів, особливо чотпрьохголового.
Використовування препарату Артросан дозволило значно знизити призначення ненаркогичннх анальгетиків.
Ефективним втирання виявилося при м’язових болях у хворих РА (міозити), що у свою чергу полегшує проведення лікувальної фізкультури та розробки амплітуди рухів у суглобах.
В подальшому втирання Атросану було випробовано у хворих на РА після оперативних втручань на колінному суглобі (сіквектомії, артопластики). Спостереження показали, що застосування Артросанушляхом втирания у перші післяопераційні дні не показано внаслідок посилення больового синдрому. Після знаття швів втирання Артросану ефективне: воно зменшує больовий синдром і значно покращує умови реабілітації.
Враховуючи, що в перші післяопераційні дні та при гострому синовіті втирання препарату робити не показано (загострення болю, загроза інфікування), нами було запропоновано застосування Артросану за допомогою електрофорезу. Виходячи з гтого факту, шо препарат є багатоскладовий розчин, змочені у ньому салфетки підкладали під обидва електроди з бокових поверхонь колінного суглоба і включали апарат “Протон”. Тривалість перших двох сеансів була 10 хвилин. Впевневшись у добрій переносимості процедури, тривалість послідуючих сеансів доводили до 20 хвилин. Процедури призначали щоденно па курс 12-14 сеансів. Після відключення апарату під електродами на шкірі відмічалася помірна гіперемія, яка проходила через 1,5-2 годин. Загальних і місцевих реакцій під час проведення курса електрофореза і після його закінчення не спостерігали.
Лікування Артросаном за допомогою електрофорезу проведенно 16 хворим, з яких п’ятеро страждали РА у 1-2 стадії з активнісго 2 ст., вираженим синовітом і больовим синдромом; двоє хворих мали хворобу Бехтерева з гострим синовітом колінних суглобів; троє — після оперативних втручань (артопластика колінного суглоба, остеосинтез латерального виростка великогомілкової кістки і пластики зв’язки колінного суглоба) і шестеро — з дегенеративно- дис-дистрофічними ураженнями колінного суглоба.
Спостереження показали, що на 8-10 хвилинах електрофорезу хворі почали відчувати поступове зменшення інтенсивності больового синдрому, яке продовжувалось до 20 хвилин, після чого динаміки зменшення болю не відмічали. Час зменшення больового синдрому після сеансу електрофореза тривав від 4 до 6 годин.
Після 5-го сеансу тривалість зниження болю відмічалася до 8 годин, а після 10-12 у 2-х хворих вона майже зникла, як і гострота синавіту, а у двох- ботьвий синдром значно зменшився. У трьох хворих (одного з РЛ і двох з хворобою Бехтерева) значного ефекта не спостерігали. Такий факт пояснюємо загальним станом хворих, у яких була суглобово-вісцеральна форма.
Застосування елелектрофорезу з розчином Артросан у перші після операційні дні та при гострих синовітах показали позитивний ефект, який проявлявся у зменшенні гостроти болю, що дозволяло з перших днів починати лікувальну фізкультуру. Крім того, це дало можливість покращити нічний сон хворим і зменшити призначення анальгетиків.
У 6 хворих з дегенеративно – дистрофічними ураженнями колінного суглоба проведення сеансів електрофорезу з розчином Артросану двічі на добу (вранці і ввечорі) дало такі результати: у п’яти хворих значно зменшилась інтенсивність больового синдрому і симптому стартової болі, збільшилась амплітуда рухів у суглобах.
У однієї хворої позитивного ефекту не отримали, тому що у неї була значна стабільність колінного суглоба з варусною деформацією, яка під час статистичного навантаження кінцівки значно наростала.
Втирання розчину Артросану трьом хворим з періартритом плечового суглоба без симптома “замороженого плеча” принесло значне полегшення: зменшення болю, особливо по ночам, збільшення амплітуди рухів у плечовому суглобі, — хворі повернулися до активної праці. У двох хворих з синдромом “замороженного плеча” проведене 2 і 3-х разове втирання розчину позитивного ефекту не дало. При синдромі “заморожене плече” показане хірургічне лікування.
Позитивні наслідки отримали при лікуванні радикулітів на підставі остеохондрозу і деформуючого спондильозу у 12 хворих. Курс лікування тривав 10-14 днів. Розчин Артросану втирали в зони болю і напруження м’язів 2-3 рази на добу. Рецедиви болю та неповне їх зменшення відмічали у хворих з нестабільністю уражених сегментів.
Таким чином, використання Артросану, як анальгезуючого засобу є методом вибору при лікуванні хворих з запальними і дегенеративно-дистрофічними захворюваннями суглобів. При хронічних та підгострих перебігах патологічного процесу показаний спосіб втирання препарата, а при гострих – метод електрофореза. Електрофорез з розчином Артросану показаний для зменшення больовою синдрому у ранньому післяопераційному періоді після операцій на апараті опору та руху. Артросан є ефективним анальгетичним препаратом при комплексному, лікуванні ревматоїдного артриту, дегенеративно-дистрофічних уражень хребта., суглобів міозитів, інсерціонітів та періартритів.
Під редакцією д.м.н., професора, заслуженого діяча науки України, лауреата Державної премії України, професора Національного медичного Університету ім. О.О. Богомольця-Скляренко Є.Т.